Centrum Wsparcia Doradczego
Samorządy powiatu łosickiego przystąpiły do pilotażowego projektu Centrum Wsparcia Doradczego (CWD). CWD to innowacyjny projekt, który ma na celu wsparcie gmin oraz powiatów w zawiązaniu współpracy, wyznaczeniu wspólnych celów rozwojowych, opracowaniu dobrych projektów i realizacji w przyszłości potrzebnych dla mieszkańców inwestycji. W ramach działań promocyjnych podejmowanych w projekcie będą tutaj udostępnione bieżące informacje.
Ankieta dotycząca potencjalnych projektów w ramach Strategii Terytorialnej Partnerstwa „Razem dla rozwoju”
Szanowni Mieszkańcy obszaru Partnerstwa „Razem dla rozwoju” !
Gminy: Łosice, Olszanka, Huszlew, Stara Kornica, Sarnaki, Platerów, Przesmyki, Korczew, Paprotnia, Repki, Jabłonna Lacka, Sabnie, Sterdyń, Kosów Lacki i Ceranów utworzyły Partnerstwo „Razem dla rozwoju”, którego celem jest długofalowa, celowa i efektywna współpraca na rzecz ich zrównoważonego rozwoju, umożliwiającego realizację potrzeb obecnego i przyszłych pokoleń ich mieszkańców.
Służyć temu będzie m.in. aktualnie opracowywana Strategia Terytorialna Partnerstwa, definiująca strategiczne kierunki i działania rozwojowe, realizowane zarówno przez podmioty sektora publicznego, jak również gospodarczego i społecznego.
Zapraszamy Państwa do zgłaszania propozycji projektów wpisujących się w przedstawione poniżej kierunki działania. Projekty powinny mieć charakter partnerski (ich oddziaływanie powinno wykraczać poza Państwa gminę) oraz rozwiązywać więcej niż jeden problem, realizować potrzeby więcej niż jednej grupy społecznej i wykorzystywać więcej niż jeden potencjał obszaru/społeczności Partnerstwa.
Projekt można zgłosić przez wypełnienie formularza zamieszczonego pod tym linkiem:[tutaj]
Dziękujemy!
Przewodniczący Rady Partnerstwa „Razem dla rozwoju”
Mariusz Kucewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice
Pierwsze stacjonarne spotkanie Centrum Wsparcia Doradczego
2021-06-10 14:03
27 maja 2021 r. w Łosickim Domu Kultury odbyło się pierwsze stacjonarne spotkanie członków partnerstwa „Razem dla Rozwoju”.
Zostało ono utworzone z inicjatywy Miasta i Gminy Łosice, które jest jego liderem, w jego skład wchodzą: Powiat Łosicki, Gmina Ceranów, Gmina Huszlew, Gmina Jabłonna Lacka, Gmina Korczew, Miasto i Gmina Kosów Lacki, Gmina Olszanka, Gmina Paprotnia, Gmina Platerów, Gmina Przesmyki, Gmina Repki, Gmina Sabnie, Gmina Sarnaki, Gmina Stara Kornica, Gmina Sterdyń.
W skład Rady Partnerstwa wchodzą Wójtowie i Burmistrzowie 15 gmin, Starosta Powiatu Łosickiego, 2 przedstawicieli mieszkańców, 2 przedstawicieli sektora NGO, 2 przedstawicieli przedsiębiorców oraz Prezes Zarządu stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu”.
Przewodniczącym Rady Partnerstwa jest Mariusz Kucewicz - Burmistrz Miasta i Gminy Łosice, Koordynatorem Grupy Roboczej jest Joanna Kamińska - Kierownik Referatu Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych w UMiG Łosice.
Partnerstwu służą pomocą Doradcy Miast ze Związku Miast Polskich – Pani Agnieszka Dawydzik, Pan Ireneusz Kamiński i Pan Jerzy Żelichowski. Na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Związek Miast Polskich realizuje innowacyjny projekt „Centrum Wsparcia Doradczego”, który ma na celu wsparcie gmin oraz powiatów w zawiązaniu współpracy, wyznaczeniu wspólnych celów rozwojowych, opracowaniu dobrych projektów i ich realizacji. Cel współpracy to w przyszłości realizacja wspólnych inwestycji i przedsięwzięć służących społeczności.
W ramach realizacji projektu dotychczas odbywały się cotygodniowe spotkania grupy roboczej w formie zdalnej, podczas których udało się opracować diagnozę sytuacji społeczno-gospodarczo-przestrzennej gmin członkowskich. W tym celu wykorzystano wiele narzędzi badawczych i analitycznych. W ramach badań społecznych zwrócono się do mieszkańców i lokalnych liderów z zapytaniem o ich opinie. O opinię i przedstawienie planów na przyszłość poproszono również uczniów szkół ponadpodstawowych z obszaru partnerstwa.
Podczas majowego spotkania, przedstawiciele samorządów przedstawiali swoje stanowiska i argumenty, które motywowały ich do dołączenia do partnerstwa i czego od niego oczekują. Podkreślono wielokrotnie, że jako partnerstwo, samorządy mają większe szanse na zdobycie dofinansowań i szybszy rozwój. Na podstawie debaty na temat problemów, z którymi borykają się gminy, podczas kolejnych spotkań wypracowane zostaną cele i kierunki dalszych działań.
Kolejne spotkania grupy roboczej będą zmierzać ku opracowaniu strategii terytorialnej dla obszaru partnerstwa.
Info. Lider projektu
Badanie opinii mieszkańców
2021-01-28 09:27
Partnerstwo Razem dla Rozwoju zaprasza mieszkańców Powiatu Łosickiego do udziału w Projekcie Centrum Wsparcia Doradczego!
Projekt CWD Razem dla Rozwoju nabiera tempa. Po pierwszych działaniach związanych z Planem Pracy przystępujemy do zbierania kluczowych informacji, dzięki którym możliwe będzie opisanie sytuacji społeczno-gospodarczej obszaru Partnerstwa Razem dla Rozwoju. Wspólnie z Państwem opracujemy solidną diagnozę i wyznaczymy kluczowe kierunki rozwoju obszaru Partnerstwa.
Prosimy o wypełnienie ankiety zbierającej opinie o gminie, w której żyjecie: usługach publicznych, które zapewnia i których potrzebujecie, jej atutach i słabościach, a także rodzajach przedsięwzięć, które chcecie, aby były w niej realizowane.
Ankieta jest anonimowa, jej wypełnienie trwa ok. 15 - 20 min. Wyniki, po opracowaniu, będą przedstawione publicznie w formie zbiorczego raportu.
Proszę zachęcić sąsiadów, koleżanki i kolegów z pracy oraz rodziny do udziału w ankiecie!
Ankieta jest dostępna TUTAJ
Link aktywny będzie do dnia 25 lutego 2021 do godziny: 23:59
Starosta Powiatu Łosickiego
/-/Janusz Kobyliński
Ogłoszenie o naborze do Rady Partnerstwa
2021-01-26 10:34
Partnerstwo RAZEM DLA ROZWOJU ogłasza nabór uzupełniający do Rady Partnerstwa. W związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych przedstawicieli:
- sektora NGO (np. organizacje pozarządowe, ochotnicze straże pożarne, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich itp.)
- przedsiębiorców,
- mieszkańców obszaru funkcjonalnego,
zamieszkałych bądź posiadający siedzibę lub oddział na obszarze partnerstwa, do zgłaszania swojej kandydatury.
Zgłoszenie należy złożyć (osobiście lub pocztą) w terminie do 5 lutego 2021 roku na adres lidera projektu:
Miasto i Gmina Łosice
ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego 6
08-200 Łosice
Z dopiskiem na kopercie „Nabór uzupełniający Rady Partnerstwa – CWD”.
Dopuszcza się przesłanie kilku zgłoszeń w jednej kopercie przesłanej za pośrednictwem Urzędu Gminy partnerskiej. Decyduje data wpływu zgłoszenia do lidera.
Szczegółowe informacje o naborze w Regulaminie Naboru Uzupełniającego Rady Partnerstwa pn. „Razem dla Rozwoju”.
Przewodniczący Rady Partnerstwa
Mariusz Kucewicz
Burmistrz Miasta i Gminy Łosice
KONTAKT
Więcej informacji na temat naboru można uzyskać pod numerem telefonu:
Barbara Pawłowska 83 358 01 23 w. 21
Krystyna Bujnowska 25 641 23 22 w. 112
Alicja Cieślak 25 787 07 79 w. 28
Formularz zgloszeniowy.docx (142.1 KiB)
Ogloszenie o naborze, Regulamin, Formularz zgloszeniowy, klauzula informacyjna.pdf (2.8 MiB)
Perspektywa Finansowa UE 2021-2027 czas start! Razem przygotujemy dobre projekty dla naszych mieszkańców! Razem dla Rozwoju!
2021-01-15 13:56
Samorządy powiatów łosickiego, sokołowskiego i siedleckiego przystąpiły do pilotażowego projektu Centrum Wsparcia Doradczego (CWD). CWD to innowacyjny projekt, który ma na celu wsparcie gmin oraz powiatów w zawiązaniu współpracy, wyznaczeniu wspólnych celów rozwojowych, opracowaniu dobrych projektów i realizacji w przyszłości potrzebnych dla mieszkańców inwestycji.
Powiat Łosicki, Miasto i Gmina Łosice, Gmina Huszlew, Gmina Olszanka, Gmina Sarnaki, Gmina Platerów, Gmina Stara Kornica, Gmina Korczew, Gmina Paprotnia, Gmina Przesmyki, Gmina Ceranów, Gmina Jabłonna Lacka, Miasto i Gmina Kosów Lacki, Gmina Repki, Gmina Sabnie i Gmina Sterdyń ze wsparciem ekspertów ze Związku Miast Polskich opracują w ciągu najbliższych miesięcy portret partnerstwa, wyznaczą najpilniejsze cele oraz plan wspólnych działań i kluczowych inwestycji. W trakcie projektu przeprowadzone zostaną ankiety wśród młodzieży – uczniów ostatnich klas szkół średnich, wśród mieszkańców i liderów. Duże znaczenie w projekcie ma zaangażowanie mieszkańców, konsultacje i aktywne komentowanie kolejnych wyników prowadzonych prac projektowych.
Naszemu Partnerstwu przyporządkowani zostali Doradcy Partnerstwa ze Związku Miast Polskich udzielający bezpośredniego, merytorycznego doradztwa strategicznego, moderujący i animujący proces współpracy oraz nadzorujący i koordynujący całość doradztwa dla partnerstwa. Funkcję tę pełnią osoby mające doświadczenie w doradztwie strategicznym dla samorządów lokalnych oraz odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie komunikacji, animacji i budowania relacji. Wsparcie doradcze Związku Miast Polskich w formie analiz, opinii i konsultacji dla projektów zidentyfikowanych przez uczestników Partnerstwa Razem dla Rozwoju jako kluczowe dla rozwoju obszaru czyni nasze Partnerstwo dobrze uzbrojonym w argumenty negocjacyjne z instytucjami odpowiedzialnymi za dystrybucje środków europejskich w Perspektywie 2021-2027.
Partnerami w tym przedsięwzięciu, poza Związkiem Miast Polskich, są także Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Partnerstwo Razem dla Rozwoju to wymierne korzyści dla wspólnot lokalnych
Chcemy wzmocnić współpracę miedzy naszymi samorządami. W projekcie będziemy analizować jak zmniejszyć koszty świadczenia usług publicznych, tworzyć zespoły negocjacyjne, których celem będzie skuteczne pozyskiwanie pieniędzy na realizację projektów z funduszy zewnętrznych. Wybrane do realizacji projekty przyczynią się do rozwoju społeczności lokalnych oraz do stworzenia nowych miejsc pracy oraz poprawy dostępności i jakość w sektorze usług.
Realizacja Centrum Wsparcia Doradczego przewidziana jest na 2 lata. W tym czasie dobre praktyki współpracujących samorządów mogą być udostępniane innym gminom. To zachęta do wspólnego przygotowania i prowadzenia inwestycji przez inne samorządy, także te, które nie uczestniczą w pilotażu Centrum Wsparcia Doradczego.
W imieniu Partnerstwa Razem Dla Rozwoju
Starosta Powiatu Łosickiego
Janusz Kobyliński