Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej
Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej!
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej
1965 - rok założenia stowarzyszenia
Grupa założycielska TPZŁ:
Michał Lelekjo, Romuald Mikoszewski, Józef Rumik, Marian Wyczółkowski
1989 - rok zawieszenia działalności
1997 - reaktywacja działalności
Prezesi Zarządu TPZŁ
- Marian Wyczółkowski 1965 - 1974
- Ryszard Chojecki 1975 - 1989
- Tomasz Dobrowolski 1997 - 2010
- Stefan Szańkowski 2010
„Poczucie więzi z tymi, którzy byli przed nami, na tej ziemi, dla nas pracowali i walczyli, świadomość, iż jesteśmy ogniwem łańcucha sprzęgającego pokolenia wczorajsze z jutrzejszymi - to zaczyn, drożdże rzetelnego patriotyzmu. Z tej właśnie świadomości wyrasta przeświadczenie o potrzebie pracy dla współrodaków, dla dzisiejszego pokolenia i pokoleń, które przyjdą po nas."
Stanisław Ryszard Dobrowolski
Historia
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej powstało w 1965 roku na fali ożywienia ruchu regionalnego związanego z obchodami 1000-lecia Państwa Polskiego oraz wzrostu zainteresowania przeszłością Ziemi Najbliższej.
Grupa lokalnych społeczników i miłośników ziemi rodzinnej, panowie: Michał Lelejko, Romuald Mikoszewski, Józef Rumik i Marian Wyczółkowski założyli pierwsze na Ziemi Łosickiej stowarzyszenie regionalne.
Od pierwszych dni swego istnienia TPZŁ zaangażowało się w przygotowanie obchodów 700-lecia Łosic. 17.09.1966r.zorganizowana została sesja popularnonaukowa, której ilustracją materiałową była wystawa historyczna pt. ,,VII wieków Łosic" przygotowana przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i województwa mazowieckiego (wówczas warszawskiego). Również owocami tej sesji była pozycja książkowa pt. „Łosice 1264-1966" (wyd.1969r.) jako pierwsza publikacja będąca próbą podsumowania dziejów miasta i regionu.
700 lecie Łosic uczczono także wydawnictwem jubileuszowego medalu, którego projekt graficzny przygotowany został przez Romualda Mikoszewskiego, aktywnego działacza TPZŁ, społecznika i inicjatora wielu przedsięwzięć kulturalnych, zdecydowanego obrońcę „Starostwa". Dla upamiętnienia jego zasług w dziedzinie kultury, co roku jest organizowany przez TPZŁ i ŁDK przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego konkurs literacki imienia Romualda III Mikoszewskiego - „Ziemia Najbliższa".
Każda z postaci grupy założycielskiej Towarzystwa, to indywidualności wyróżniające się talentem artystycznym, społecznikowskim i wielkim poczuciem lokalnego patriotyzmu.
Marian Wyczółkowski, kolekcjoner ciekawych zborów archeologicznych, etnograficznych i historycznych związanych z Ziemią Łosicką, zasłużony nauczyciel i wychowawca, inicjator tajnego nauczania w okresie okupacji hitlerowskiej, pierwszy prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej i założyciel PTTK w Łosicach.
Józef Rumik, wieloletni burmistrz Łosic, społecznik, znawca historii miasta i regionu. Pani Aniela Rumik-Pawelec (córka) bogatą kolekcję zbiorów historycznych swojego ojca (Józefa Rumika) przekazała na poczet eksponatów przyszłego muzeum regionalnego w Łosicach.
Michał Lelejko, nauczyciel i wychowawca, miłośnik historii swojego miasta i regionu, wyróżniający się aktywnością społeczną, sekretarz TPZŁ dwóch kadencji.
Do Grupy założycieli TPZŁ w następnych latach dołączyli ludzie, którzy na polu kultury naszego regionu wykonali ogromną i bardzo pożyteczną pracę wpisując się w historię Ziemi Łosickiej, Podlasia a nawet kraju. Byli to: Tadeusz Banaś, nauczyciel, działacz społeczno-kulturalny, zbieracz oryginalnego folkloru muzycznego podlaskiej wsi, twórca Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie", organizator chórów szkolnych, zespołów instrumentalnych i wokalnych.
Mieczysław Czarnecki, długoletni dyrektor Łosickiego Domu Kultury, twórca Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łosicach, aktywny członek zarządu TPZŁ w latach 80 i inicjator reaktywowania Towarzystwa w roku 1997.
Ryszard Chojecki, nauczyciel, społecznik, znawca i badacz przeszłości regionu, poeta, literat. Przez wiele lat walczył o uratowanie od rozbiórki, zabezpieczeniem, a następnie renowację budynku „Starostwa" na cele muzealne. Prezes Towarzystwa przez wiele kadencji.
Franciszek Krasuski, pedagog, poeta i regionalista ziemi serpelickiej, jak wieść głosi - najpiękniejszego skrawka Ziemi Łosickiej. Członek ZLP tak o nim napisał: „Autor jest poetą znanym już nie tylko w regionie (...) to twórca niezwykle płodny. Żyje z dala od literackich centrów, radzi sobie doskonale i bez kompleksów uprawia z powodzeniem liryk, satyrę i fraszkę. Uparł się być poetą prowincji i zamiar ten doskonale realizuje".
Po niespełna dziesięcioletniej przerwie w 1997 roku dzięki aktywnemu zespołowi kilku osób (m.in. p.p. Tomasz Dobrowolski, Krzysztof Dziołak, Mieczysław Czarnecki, Jadwiga Parafiańczuk) udało się reaktywować TPZŁ, które w chwili obecnej ma pełną osobowość prawną (Rejestr Sądowy).
Osiągnięcia i zadania wynikające z planu pracy zarządu TPZŁ.
Na poczet osiągnięć Naszego Towarzystwa należy zapisać:
- W 1999r w 400 lecie powstania Unii Brzeskiej wzniesione zostały tablice pamiątkowe przy ul. Bialskiej i Piłsudskiego w Łosicach. W tych miejscach od XVIII do początku XX wieku funkcjonowały cerkwie unickie, a przy nich cmentarze grzebalne. Należy nadmienić, że tablice wzniesione zostały dzięki ofiarności i zaangażowaniu społecznemu mieszkańców. Pozyskane fundusze z publicznej zbiórki pieniężnej wykorzystano również do ufundowania pierwszej na Podlasiu tablicy poświęconej Janowi Pawłowi II upamiętniającej Jego pobyt na Naszej Ziemi w 1999 roku. Wszystkie te tablice zostały poświęcone przez Ojca Świętego 10 czerwca 1999 r. na celebrowanej przez Niego mszy świętej w Siedlcach podczas Pielgrzymki Podlaskiej
- W celu opracowywania i upowszechniania historii Ziemi Łosickiej TPZŁ organizuje cykliczne konferencje popularnonaukowe, do udziału, w których zapraszani są znawcy problemu z ośrodków akademickich: Białegostoku, Lublina, Warszawy i Siedlec.
Do chwili obecnej odbyły się konferencje o następującej tematyce:
1. Maj 1998 r. „Unici Ziemi Łosickiej - 400 lecie Unii Brzeskiej"
2. Maj 2001 r. „Dzieje oświaty na Ziemi Łosickiej XIX-XX w."
3. Listopad 2002 r. „Ziemi Łosickiej drogi do niepodległości"
4. Listopad 2004 r. „Ziemia Łosicka - mozaika religijno-kulturowa i polityczna"
5. Listopad 2005 r. „Rozwój administracyjno-gospodarczy Ziemi Łosickiej"
6. Grudzień 2006 r. „Przemiany gospodarczo-społeczne i kulturalno-obyczajowe na Ziemi Łosickiej"
7. Grudzień 2007 r. „Wybitne jednostki w dziejach Ziemi Łosickiej i ich wpływ na rozwój regionu i kraju"
8. Listopad 2008 r. „Mniejszości religijno-narodowe Południowego Podlasia ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Łosickiej"
Każda taka sesja to przybliżenie dziejów miasta i regionu, wydarzeń i ludzi z dalszej i bliższej przeszłości dzisiejszym Łosiczanom, to spopularyzowanie bogatej historii Ziemi Łosickiej, ciekawej a ciągle jeszcze słabo znanej przeszłości Podlasia wschodzącego w obręb województwa mazowieckiego. Dzięki współpracy z muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie po każdej konferencji w ramach „Podlaskich Spotkań Historycznych" ukazuje się ilustrowane wydanie książkowe, które jest zbiorem referatów wygłoszonych na sesji. W ten oto sposób Ziemia Łosicka ma już pokaźny dorobek literackich w postaci publikacji prasowych książek i albumów. Marzeniem naszym jest przygotowanie i wydanie pełnej monografii Łosic.
Z uwagi na bardzo skromne dochody własne, pochodzące tylko ze składek członkowskich, przy wydaniu każdej publikacji zwracamy się z prośbą do firm i urzędów o dofinansowanie. Dziękujemy w tym miejscu firmom działającym na naszym terenie za wsparcie finansowe naszych publikacji. Każda wydana książka zawiera wykaz dobroczyńców, którym jeszcze raz serdeczne podziękowania.
- TPZŁ organizuje cykliczne konkursy:
- dla młodzieży: „Wiedza o Ziemi Łosickiej"
- wspólnie z ŁDK i przy finansowym wsparciu Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego - Ponadregionalny Konkurs Literacki „Ziemia Najbliższa" im. Romualda III Mikoszewskiego.
- Osobom prywatnym i firmom zaangażowanym w promowanie naszego regionu w 2000r. ustanowiona została plakieta „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej". To honorowe odznaczenie za szczególne zasługi na polu kultury i dziedzictwa regionalnego Naszej Małej Ojczyzny otrzymały następujące osoby i firmy (niektórzy pośmiertnie).
ROK 2000
- Ryszard Chojecki
- Mieczysław Czarnecki
- Izba Pamięci Narodowej w Niemojkach
- Franciszek Krasuski
- Romuald III Mikoszewski
- Józef Rumik
- Barbara Wyczółkowska-Łotocka
- Marian Wyczółkowski
ROK 2001
- Zofia i Feliks Borucińscy
- Jan Czyżewski
- Władysław Gołąbek
- Zenon Kryński
- Marian Kwiatek
- Stanisław i Michał Lelejkowie
- Teodor Lipecki
- Jan Ludwiczuk
- Marek Olszewski
- Stefania Tomaszewska
- Maria Tomczuk
ROK 2004
- Jan Borkowski
- Daniel Chemycz
- Wacława Grodzicka-Czechowska
- Stanisław Jaszczuk
- Marian Kwiatek
- Liceum Ogólnokształcące w Łosicach
- Wacław Ostapski
- Tadeusz Sobieszczak
ROK 2005
- Bank Spółdzielczy w Łosicach
- Jerzy Chemycz
- Władysław Kaczyński „Młyny"
- Hanna i Jan Kobylińscy „Janko"
- Ewa i Andrzej Kowalscy „Anthek"
- Ksiądz Henryk Rzeszotek
- „WOKAS" Kopalnie Torfu Łosice
- ZPI „Polfer" Woźniki
ROK 2006
- Stanisław Bartoszuk
- Waldemar Bielak
- Józefa Bobińska
- Maria Daszko
- Mieczysław Głuchowski
- Ksiądz Stanisław Grabowiecki
- Stanisław Kondraciuk
- Roman Kosieradzki „KORADEX"
- Zespół Pieśni i Tańca „Pasieka" z Platerowa
ROK 2007
- Tadeusz Banaś
- Eugeniusz Ciąćka
- Jerzy Geresz
- Ryszard Łopatniuk
- Krystyn hr. Ostrowski (członek Emigracyjnego Rządu Rzeczpospolitej w Londynie)
- Eugeniusz Sokalski
- Barbara Wachowicz
- dr Witold Wróblewski
ROK 2008
- Wacław Biernacki
- Jan Bojdo
- Krzysztof Wawrzyn Borkowski
- Bogusław Czarski
- Tomasz Izydor Dobrowolski
- Jan Gmitruk
- Franciszek Kałużny
- Franciszek Kobyliński
- Sławomir Kordaczuk
- Czesław Narojek
- Beata Haris Ostrowska
- Stefan Tadeusz Szańkowski
ROK 2009
- Biskup Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Dydycz
- Ewa Orzełowska (Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach)
- Tomasz Skrzyczyński ( prof. Akademii Podlaskiej w Siedlcach)
- W planie pracy Zarządu TPZŁ na 2005 rok dużo miejsca i czasu poświęcono przygotowaniom do obchodów 500 lecia nadania Łosicom praw miejskich. W skład ogólnomiejskiego komitetu organizacyjnego z ramienia TPZŁ weszli: Tomasz Dobrowolski, Krzysztof Dziołak, Jadwiga Michaluk, Jadwiga Parafiańczuk czynnie uczestnicząc w przygotowaniu programu i przebiegu dwudniowych uroczystości 11-12 czerwiec 2005 r.
- Szczególną opieką i troską członków TPZŁ są otaczane miejsca pamięci narodowej:
- odnowione zostały kwatery żołnierskie z I wojny światowej w Chłopkowie (pan Dariusz Kazun)
- cmentarz unicki w Chotyczach (pan Jan Kobyliński)
- wespół z kombatantami AK wzniesiony został pomnik - kurhan w okolicach Mszanny, w miejscu poległych powstańców styczniowych 1863 r.
- w przygotowaniu jest dokumentacja upamiętnienia miejsca zrzutu w 1943 r. trzech oficerów AK „Cichociemnych" w rejonie wsi Łepki.
- W ramach Ogólnopolskiego Programu „Katyń - ocalić od zapomnienia", dzięki inicjatywie TPZŁ 17.09.2009 r. zorganizowano uroczyste obchody 70 rocznicy napaści hitlerowsko - sowieckiej na Polskę oraz zbliżającej się 70 rocznicy zbrodni Katyńskiej. Podczas tej uroczystości skwerowi u zbiegu ulic 1 Maja i Moniuszki nadano imię „Męczenników Katynia", odsłonięto tablicę pamiątkową oraz tabliczki imienne ofiar zbrodni katyńskiej i zasadzono dęby upamiętniające ofiary pochodzące z naszej ziemi. Również w ramach tego programu zorganizowane zostały dwa spotkania historyczne z pracownikami naukowymi IPN, w których uczestniczyła młodzież szkół łosickich i społeczeństwo miasta. W czasie drugiego spotkania młodzież, która brała udział w wyjeździe do Katynia (laureaci międzyszkolnego konkursu) przedstawiła swoje osobiste wrażenia i spostrzeżenia z pobytu w miejscu zbrodni i przywiozła urnę z ziemią, która będzie złożona w kaplicy św. Stanisława Męczennika w Łosicach.
- Bardzo dobrze układa się nam współpraca z Łosickim Domem Kultury, zawsze możemy liczyć na pomoc, wsparcie i życzliwość pracowników tej świetnie pracującej placówki kulturalnej. Równie przychylny i otwarty na współpracę jest zespół redakcyjny „Gazety Łosickiej".
- TPZŁ wspólnie ze Związkiem Kombatantów Żołnierzy AK jest organizatorem corocznych rajdów konnych „Szlakiem Oddziału Partyzanckiego 34 p.p. AK „Zenon" oraz współorganizatorem z Burmistrzem M i G Łosice festynu historycznego a także konkursu tańca współczesnego.
- Znaczące miejsce w naszej działalności zajmuje mała architektura sakralna, którą chcemy ocalić od zniszczenia i zapomnienia na Ziemi Łosickiej i tak:
- podjęto renowację zabytkowych kapliczek przydrożnych w Chotczach, Łysowie i Ławach (pan Roman Kozieradzki).
- zakończono remont zabytkowej, pochodzącej z XVIII w. kapliczki w Toporowie.
- Od kilku lat Zarząd TPZŁ podejmuje starania zmierzające do reaktywacji Muzeum Regionalnego Ziemi Łosickiej.
- Zarząd TPZŁ ogłasza; konkurs pamiętnikarsko - wspomnieniowy z dziejów Ziemi Łosickiej. Prace prosimy nadsyłać na adres: Jadwiga Michaluk sekretarz TPZŁ 08 - 200 Łosice ul. Rynek 10. KONKURS.
- Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków naszego Towarzystwa do współdziałania i współtworzenia historii naszej Małej Ojczyzny dla przyszłych pokoleń aby ocalić od zapomnienia to, co nasi poprzednicy stworzyli i osiągnęli, bo jak napisał poeta:
„Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!"
SKŁAD ZARZĄDU TPZŁ
- STEFAN SZAŃKOWSKI - prezes Zarządu
- KRZYSZTOF DZIOŁAK - zastępca prezesa
- ZENOBIUSZ PARAFIAŃCZUK - zastępca prezesa
- JADWIGA MICHALUK - sekretarz Zarządu
- MARIANNA DEMIANIUK - skarbnik Zarządu
- TERESA KOSMALA - członek Zarządu
- DARIUSZ KAZUN - członek Zarządu
KOMISJA REWIZYJNA
1. WANDA FRĄCZEK - przewodnicząca
2. MARIAN CZMOCH - członek
3. MIROSŁAW MIECHOWIECKI - członek
SEKCJE TEMATYCZNE AKTYWIZUJĄCE CZŁONKÓW TPZŁ:
1. NAUKOWA
2. OCHRONY ZABYTKÓW I PAMIĘCI HISTORYCZNEJ
3. MIŁOŚNIKÓW PRZYRODY I FOLKLORU ZIEMI ŁOSICKIEJ
4. KULTURY SŁOWA
5. KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
6. FOTOGRAFICZNA
ADRES NASZEJ SIEDZIBY:
TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ ZIEMI ŁOSICKIEJ
08 - 200 ŁOSICE
ul. BERKA JOSELEWICZA 13
TELEFONY:
PREZES 694-338-185
SEKRETARZ 668 12 86 54
ZEBRANIA ZARZĄDU ODBYWAJĄ SIĘ W OSTATNI PONIEDZIAŁEK KAŻDEGO MIESIĄCA, Z PRZERWĄ WAKACYJNĄ
I UCZESTNICTWA W NASZEJ DZIAŁALNOŚCI.
JADWIGA MICHALUK